Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

2020 Yılının İlk 5 Ayında Talep %75 Arttı

2020 Yılının İlk 5 Ayında Talep %75 Arttı

Yılın ilk 5 ayında elektrikli araç satışları artarak 2019 yılının aynı dönemine göre % 75, hibrit otomobil satışların da ise % 11,8 yükseliş görüldü.

İlginizi Çekebilir: 2020 Yılında En Çok Satan 10 Sıfır Araç Modelleri

ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2020 yılının ocak ve mayıs döneminde 2019 yılının aynı dönemine göre % 20,1 artarak 183.95 adet oldu.

Sadece otomobil satışlarına bakıldığında otomobil pazarı bu yılın ilk beş aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 21,7 artarak 146.528 adet seviyesinde olduğu kaydedildi. Hafif ticari araç pazarı ise % 13,9 yükseliş ile 36.567 rakamına ulaştı.

Sadece mayıs değerlendirildiğinde ise 2020 yılı mayıs ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019 yılı mayıs ayına kıyasla % 2,4 azalarak 32.235 adet olarak gerçekleşti.

LPG’li Araçlarda Bu Pay % 4,5

2020 Mayıs sonunda otomobil pazarını motor tipine göre değerlendirildiği zaman benzinli otomobiller 71.699 adet satışla % 48,9 payla ilk sırada yer alıyor. Hemen ardından dizel otomobiller 63 bin 824 adet satışla % 43,6 payla ikinci sırada, LPG’li otomobiller ise 6.555 adet satışla % 4,5 pay aldı.

Ayrıca yine bu dönemde 133 adet elektrikli ve 4.317 adet hibrit otomobil satışı oldu. Elektrikli ve hibrit otomobillerin payı % 3 olarak kaydedildi.

Dizel Otomobil Satışları % 4 Düştü

Benzinli araç satışları mayıs ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre % 58,2 ve LPG’li otomobil satışları da % 42,9 arttı. Dizel otomobil satışlarının ise % 4 azaldığı görüldü.

2020 yılın ilk beş ayında elektrikli otomobil satışları 2019 yılının aynı dönemine kıyasla % 75 ve hibrit otomobil satışları da % 11,8 artış gösterdi. Hibrit ve elektrikli otomobil satışları bu ayda artarken, en fazla artış oranı yine elektrikli otomobillerde oldu.

Otomobili Sahibi Olacaklar Vergisi Düşük Olanı Tercih Ediyor

Öte yandan, mayıs ayı sonunda otomobil pazarı sınıflara göre, pazarın % 84,1’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturmakta. C segmenti araçları 88084 adet satışla % 60,1 pay, B segmenti araçlar 34.556 adet satışla % 23,6 pay aldı.

İlginizi Çekebilir: Haziran Ayı Fiat Kampanyaları

Otomobil pazarı gövde tiplerine göre ise en çok tercih edilen gövde tipi % 44,7 pay ile yine sedan araçlar oldu. Sedan otomobilleri, % 29,2 payla SUV, % 22,8 payla da Hatchback otomobiller takip etti.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle