Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Elektrikli Otomobiller Sizce Ne Kadar Tasarruflu

Elektrikli Otomobiller Sizce Ne Kadar Tasarruflu

Dünyadaki elektrikli otomobil sayısı yıllık satışlara göre % 2 oranında. Plug in Hibrit arabalar ile birlikte bu oran yaklaşık olarak iki katına çıkmakta.

Tüm otomotiv devlerinin planları giderek elektriklenme yönünde ağırlık kazanıyor ama sürücülerin bu otomobiller ile beklediği kullanım ekonomisi ne kadar doğru?

 

İlginizi Çekebilir: Aracı Çekilenler Dikkat! Paranızı Geri Alabilirsiniz

 

Mercedes-Benz, BMW, Audi, Ford ve Porsche markalarının ortak girişimi olarak 2016 yılında kurulan Ionity, elektrik kW saat ücretlerine zam yapacağını açıkladı.

Münih merkezli olan bu şirket, Avrupa ülkelerinde sabit abonelik ücretine olan 8 euro’ya ilave 0,79 Euro/kWh fiyat tarifesi uygulayacak. 60 kWh gücündeki bir bataryaya sahip elektrikli araç 47 Euro’ya tam şarj olacak. Ortalama 100 km’de 20 kWh tüketen bir elektrikli araba; tam şarj dolumla 300 km yol katedebiliyor ve km başına 0,156 Euro harcamış olacak.Elektrikli araç şarj süreleri ve fiyatlandırma farklı kriterlere bağlı kalınarak değişiklik gösterse de temel olarak elektrik fiyatı baz alınarak hesaplanmaktadır. Ülkemizde de yaygın şarj ağlarından birisi olan e şarj istasyonlarında bataryada bir kW enerjinin şarjı yaklaşık olarak 0,90 TL ile 1,20 TL rakamları arasında değişmektedir.

Elektrikli Renault Zoe Ionity’nin yeni fiya rakamlarıyla 100 km’lik bir yolu Avrupa ülkelerinde 15,80 Euro’ya Türkiye’de ise bu rakam 18 TL ile 22 TL bedelle alabiliyor. Peki 100 km’lik bir yolda benzinli Clio ne kadar harcıyor? 1 lt benzinin 1,45 Euro, Renault Clio’nun da 100 km’de yaklaşık olarak 6 lt benzin yaktığı varsayarsak Avrupa maliyeti 10 Euro’dan daha az tutmaktadır.

 

Türkiye’de benzinin litre fiyatı yaklaşık 7 TL olduğuna göre benzinli yakıt tüketimine sahip Renault Clio 100 km için 42 TL harcarken; elektrikli Zoe 100 km’lik bir yolda yaklaşık 20 kW enerji tüketimi sağlayarak, 18 TL ile 22 TL elektrik maliyeti oluşturuyor.

 

İlginizi Çekebilir: Fiat O Modellerinde Kampanya Başlattı

 

Ayrıca sitemiz üzerinden tüm elektrikli ve hibrit araçların tüm teknik detaylarını, resimlerini, videolarını ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz. Hibrit ve elektrikli otomobilleri incelemek için buraya tıklayın!

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement Advertisement Advertisement