Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Elektrikli Otomobiller Sizce Ne Kadar Tasarruflu

Elektrikli Otomobiller Sizce Ne Kadar Tasarruflu

Dünyadaki elektrikli otomobil sayısı yıllık satışlara göre % 2 oranında. Plug in Hibrit arabalar ile birlikte bu oran yaklaşık olarak iki katına çıkmakta.

Tüm otomotiv devlerinin planları giderek elektriklenme yönünde ağırlık kazanıyor ama sürücülerin bu otomobiller ile beklediği kullanım ekonomisi ne kadar doğru?

 

İlginizi Çekebilir: Aracı Çekilenler Dikkat! Paranızı Geri Alabilirsiniz

 

Mercedes-Benz, BMW, Audi, Ford ve Porsche markalarının ortak girişimi olarak 2016 yılında kurulan Ionity, elektrik kW saat ücretlerine zam yapacağını açıkladı.

Münih merkezli olan bu şirket, Avrupa ülkelerinde sabit abonelik ücretine olan 8 euro’ya ilave 0,79 Euro/kWh fiyat tarifesi uygulayacak. 60 kWh gücündeki bir bataryaya sahip elektrikli araç 47 Euro’ya tam şarj olacak. Ortalama 100 km’de 20 kWh tüketen bir elektrikli araba; tam şarj dolumla 300 km yol katedebiliyor ve km başına 0,156 Euro harcamış olacak.Elektrikli araç şarj süreleri ve fiyatlandırma farklı kriterlere bağlı kalınarak değişiklik gösterse de temel olarak elektrik fiyatı baz alınarak hesaplanmaktadır. Ülkemizde de yaygın şarj ağlarından birisi olan e şarj istasyonlarında bataryada bir kW enerjinin şarjı yaklaşık olarak 0,90 TL ile 1,20 TL rakamları arasında değişmektedir.

Elektrikli Renault Zoe Ionity’nin yeni fiya rakamlarıyla 100 km’lik bir yolu Avrupa ülkelerinde 15,80 Euro’ya Türkiye’de ise bu rakam 18 TL ile 22 TL bedelle alabiliyor. Peki 100 km’lik bir yolda benzinli Clio ne kadar harcıyor? 1 lt benzinin 1,45 Euro, Renault Clio’nun da 100 km’de yaklaşık olarak 6 lt benzin yaktığı varsayarsak Avrupa maliyeti 10 Euro’dan daha az tutmaktadır.

 

Türkiye’de benzinin litre fiyatı yaklaşık 7 TL olduğuna göre benzinli yakıt tüketimine sahip Renault Clio 100 km için 42 TL harcarken; elektrikli Zoe 100 km’lik bir yolda yaklaşık 20 kW enerji tüketimi sağlayarak, 18 TL ile 22 TL elektrik maliyeti oluşturuyor.

 

İlginizi Çekebilir: Fiat O Modellerinde Kampanya Başlattı

 

Ayrıca sitemiz üzerinden tüm elektrikli ve hibrit araçların tüm teknik detaylarını, resimlerini, videolarını ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz. Hibrit ve elektrikli otomobilleri incelemek için buraya tıklayın!

Bu Haber İçin Görüşlerini Bildir
Gönder

Bu Haberin Yorumları

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle