Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

Kia Elektriğe 25 Milyar Yatırım Yapacak

Kia Elektriğe 25 Milyar Yatırım Yapacak

2020 yılına girdiğimiz bu günlerde elektrikli otomobil piyasası da iyiden iyiye kaynamaya başladı. Toyota, Tesla ardından Alman otomotiv devleri sırası ile elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmaya başladı. Öyle ki ülkemiz de elektrikli otomobil deryasına katılan ülkeler arasında yerini aldı.  Haliyle pasta büyük olunca pastadan dilim almak çok kıymetli. Ancak Toyota ve Tesla markaları lektrikli otomobil piyasasında bir adım önce görünse de Türkiye de üreteceği yerli otomobil ile bu piyasayı kolay kolay bırakacağa benzemiyor.

Elektikli otomobil için yatırım yapan birçok marka var elbette. Bazı ülkeler otomobilin kendisi için yatırım yaparken bazıları batarya için yatırım yapmaya başladı.

Örnek verecek olursak otomotiv sektöründe son 2 yılın en önemli gelişmelerinden biri Volkswagen makasının elektrikli modellerinin üretimi için Almanya'daki fabrikalarını acil bir şekilde elektrikli altyapısına uydurması olabilir. Bu şekilde yapılandırılan fabrikalarında Alman grup ülkemizde de çok tercih edilen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi için gün saymaya başladı bile. Yeni tesis için marka Doğu Avrupa kıtasında bir yer aradığı sebebi ile "Türkiye" alternatifler arasında ilk sırada yer aldı. Volkswagen Turkey şirketi kuruldu ve CEO Türkiye'ye geldi gitti. Bunun üzerine bir açıklama yapıldı.

Yukarıda Volkswagen markasının elektrikli otomobil piyasasında ne denli tutunmaya çalıştığının ispatı var aslında. Ancak bunun dışında da birçok marka elektrikli otomobil piyasasının daimi üyelerinden olabilmek için her geçen gün çalışamaya devam ediyor. Öyle ki Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’de elektrikli otomobiller konusunun ele alındığı ulusal bir ölçekte yapılan araştırma, ülkemiz halkının elektrikli araç satın almak istediğini kanıtlar nitelikte.. Araştırma sonuçlarına bakılacak olursa ülkemizde elektrikli araç sayısı dört yıl içinde 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısı ise beş yıl içerisinde 35 kat artarak 14 bine ulaşacak. Araştırma, elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşması için teşvik mekanizması geliştirilmesinin gerekliliğini de vurguluyor.

İlginizi Çekebilir: Bugatti, Yeni Hiper Otomobilini Üstü Örtülü Olarak Gösterdi

Yukarıda yapılan araştırma kapsamında kapsamında coğrafi bilgi sistemi üzerinde çalışılarak güneş destekli şarj istasyonları ve otoparkları için kurulum analizine de yer verildi. Türkiye için güneş sahaları ve güneş potansiyeli de araştırmaya dahil edilerek şebeke ile bağlantıya sahip ve güneş potansiyeli yüksek noktalar belirlendi. Karayolları haritasının da dahil edildiği ve elektrikli araçların ortalama menzillerinin hesaplandığı etkinlikte çıkarılan optimum konumlar sayesinde, elektrikli otomobillerin Türkiye çapında mesafe kat ederken şarjları bitmeden nerelerde şarj istasyonu kurulabileceğinin haritasına da yer verildi. Hazırlanan coğrafi bilgi sistemi haritası, elektrik şarj istasyonlarının ve otoparkların güneş enerjisi kullanarak nerelerde kurulabileceği de tüm sektör için detaylı oalrak incelenerek sonuca varıldı.Bu etkinlik sektör için rehber görevi görecek.

Kia elektrikli otomobil, mobil hizmetler, bağlanabilirlik ve otonom sürüş gibi birçok konu içeren yeni 'Plan S stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar bu sektörde 25 milyar dolar yatırım yapacak.Ülkemizde Anadolu Grubu çatısı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Kia markası geleneksel motorlu taşıtlara odaklanan bir iş modelinden elektrikli araçlar ve kişiselleştirilmiş ulaşım çözümlerine odaklanan bir iş modeline geçiş yapacak adımlar atmaya devam ediyor. KIA yetkilileri bu kapsamda, elektrikli ve otonom araçlar ile ulaşım hizmetleri olmak üzere iki aşamalı geçişi hedefleyen ‘Plan S’ stratejisini kamuoyu ile paylaştı.

 ‘Plan S’ stratejisi detaylarına bakacak olursak 25 milyar dolar yatırım yapacak olan Kia markası 2025 yılına kadar 11 elektrik model daha geliştirmeyi ve küresel elektrikli araç pazarında yüzde 6.6 pazar payı elde etmeyi ve satışlarının yüzde 25’inin elektrikli araçlardan sağlanmasını da hedefleri arasına koymuş gibi görünüyor. KIA markası ayrıca, 2026 yılına kadar güçlenmesi beklenen elektrikli araç pazarında da yıllık 500 bin elektrikli araç satışını kendine hedef olarak belirlemiş durumda.

Kia markası elektrikli araç üretimi ve satışındaki bu hedefleri ile birlikte yeni iş modelinin bir parçası olarak elektrikli araç tabanlı ulaşım hizmetleri sunmayı da amaçlıyor. Ayrıca çevre kirliliği gibi küresel kent sorunlarının da çözümünde de öncü rol oynayacağı belirtiliyor.

‘Plan S’ kapsamındaki ilk elektrikli aracını 2021 yılında geliştirecek olan KIA yetkilileri ilk olarak crossover silüetinde bir elektrikli otomobil üretmeyi amaçlıyor. Tek bir şarj ile 500 km menzil mesafesi üzerine çıkacak olan araç  , 20 dakikanın altında hızlı şarj özelliği ile de kullanıcılarının göze modellerinden bir tanesi olacak gibi görünüyor. Kia markası 2022 senesinden itibaren SUV ve MPV modellerle  elektrikli ürün gamını genişletmeyi dekendine amaç edinmiş durumda. 2025 yılına kadar 11 modelden oluşan elektrikli ürün ailesine kavuşacak marka teknolojisi ile birlikte  birlikte büyüyen Y kuşağı ve teknoloji ile doğan Z kuşağı için stratejisini geliştiren KIA markasına elektrik araç pazarında liderliğin yolunu açıyor diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Volkswagen T-Cross, 1.5 Benzinli Motor Seçeneğine Kavuştu

Daima ileriye dönük çehresi ile ‘Plan S’ kapsamında 11 elektrikli model geliştirecek olan Kia, 2022 yılına  kadar ise SUV satışlarının toplam satışlarında yüzde 60 pay* almasını öngörüyor. ‘Plan S’ ile geleceğin ulaşım yöntemlerine ve elektrikli araç teknolojisine yatırımlarını hızlandıracak olan KIA markası bu şekilde gelişmiş pazarlardaki toplam satışlarının yüzde 20’sini elektrikli araçlardan sağlamayı amaçlıyor.

Siz de sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Bu Haber İçin Görüşlerini Bildir
Gönder

Bu Haberin Yorumları

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle