Sıfıraraçal.com
Üye Girişi

22 Yıllık Hayal; Dev Yerli Kamyon

22 Yıllık Hayal; Dev Yerli Kamyon

Ülkemiz son zamanlarda yerli üretim araçlar konusunda ciddi adımlar atıyor. Bu tip araçların sonuncusu Afyonkarahisar’da üretilen dev yerli kamyon oldu.

İlginizi Çekebilir: Toyota Yaris Temelli Crossover Bir Araç Geliyor

TOGG tarafından prototipi üretilen yerli otomobil, hem dünya basınında hem de ülkemizde güzel bir izlenim sağlamıştı. Milli araçlar üretme çalışmalarının son hamlesi olan yerli otomobilin ardından bir haber de sanayi tipi araçlardan geldi. Afyonkarahisar’da uzun süredir üzerine projeler yürütülen “deve” adında bir yerli kaya kamyonu üretildi.30 ton taşıma kapasitesine sahip yerli kamyon, zorlu şartlarda bile işlevini kaybetmeden ithal modeller ve diğer yerli modeller ile rekabet edilmesi için tasarlanmış. Şanzıman ve motor hariç tasarım, geliştirme ve birleştirme gibi bütün işlemleri yerli olan aracın geliştirilme süresi 10 seneyi buluyor. 6 ileri otomatik bir şanzıman ile asfalta çıkan kamyon henüz seri üretime geçmiş değil. Sanayi Bakanlığı tarafından da takip edilen modelin seri üretime geçmesi için yoğun iş gücü gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Volkswagen Arteon R-Line Edition Tanıtıldı

Proje Sahibinden Açıklamalar

Proje Sahibi Şuayp Demirel konu ile ilgili, “1997 senesinden bu yana bu kamyonun üzerinde çalışıyor. 2011’den beri de ciddi manada yedek parçalarını yapmaya başladım. 2019 yılının ocak ayında kamyonu yapmaya karar verdim ve 29 Ekim 2019’da bu kamyonu, kendi imkanlarımla yaptım. İnsan kaynağı aynı, kullandığım teknolojik kaynaklarım aynı. Diğer klasik kamyonlara göre arızası olmayan bir araç. Yağmurda, karda, çamurda ve eğimli arazide çalışabiliyor. Çok ihtiyaç duyulan stratejik bir araç olduğu için bunu yapmaya karar verdim. Bunda da Allah’ın izni ile başarılı olduk. Bu memleketin insanı ile yaptık.”

Siz de sitemiz üzerinden tüm marka ve model araçlar için fiyat teklifi alabilir, araç karşılaştırmaları yapabilir ve size uygun sıfır km araca bayiye gitmeden sahip olabilirsiniz.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
Advertisement