Sıfıraraçal.com

Otoshops 2.El Nasıl Çalışır?


Soru 1:   Otoshops’un farkı nedir?
Cevap:   Otoshops, daha önce yaşamadığınız bir müşteri deneyimini size sunmak için kuruldu. Hizmet anlayışımız, kurumsal güvencemiz, uzun yıllara dayalı tecrübemiz, teknolojimiz ve müşteri odaklı yaklaşımımızla farkı hissedeceksiniz. Farkımızı, hizmet felsefemizi anlamak için bizi ziyaret etmeniz yeterli.

Soru 2:   Aracımı satmak için komisyon ödemem gerekiyor mu?
Cevap:  Gerekmiyor. Aracınızı satmak için Otoshops’a geldiğinizde, sizinle anlaştığımız ekspertiz sonrası fiyatı, banka hesabınıza ödüyoruz. Bunun dışında, nakit veya takasa aldığımız araçlarda herhangi bir komisyon ödemeniz gerekmez.

Soru 3:  Otoshops’ta araç alımını anlatır mısınız?
Cevap:  Aracınızı ruhsat ve yedek anahtarı ile beraber Otoshops’a getirmeniz yeterli. Aracı satmak için hiç tanımadığınız kişilerle muhatap olmak ve sürekli çalan telefonla uğraşmak istemiyorsanız, size en güvenli ortamı sağlıyoruz. Öncelikle, Satınalma departmanı tarafından, Otoshops’a ait özel bir bir yazılımın da desteğiyle aracınıza ön fiyat veriliyor. Bu fiyat, aracınız için mümkün olan piyasa değerini ifade ediyor. Sizin de uygun görmeniz halinde aracınız, uzman personelimiz tarafından titizlikle yapılan Detaylı Ekspertiz işleminden geçiriliyor. Aracınızda önemli bir masraf yoksa fiyatınız değişmiyor. Aracı bize teslim ettiğiniz andan itibaren güvencemiz başlıyor. Gerisi sadece bildiğiniz vekalet ve noter satış işlemi. Bu esnada çıkan vergi, rehin, muayene gibi sorunları çözmek ve sizden sadece onay almak da yine bizim işimiz.

Soru 4:  Ekspertiz nasıl yapılıyor?
Cevap:  Eskiden ekspertiz denilince akla gelen lastiklerin durumuna ve aracın boyasına bakmaktı. Artık devir değişti. Lastiğe vurularak yapılan ekspertiz, size de, bize de bir şey ifade etmiyor. Otoshops’ta işinin ehli uzman personelimiz, en modern cihazlar yardımıyla gerekli noktaları kontrol ediyor. Aracınızı “detaylı ekspertiz”den geçirerek alıcı için güvenli hale getirmek, böylece sizin için de gerçek değerini vermeyi hedefliyoruz. Alıcı için güvenli ve kurumsal bir markadan alışveriş yapmanın kendisine getireceği katma değer, sizin aracınıza bizim belirleyeceğimiz değerin de artması demek. Ekspertizde çıkan ufak tefek masraflar sizi üzmesin. Satışı etkilemeyen, birkaç vida sıkmayla veya serviste bir ayarla veya atölyede bir rötuşla çözülecek işler için eksperlerimiz sadece not alırlar. Hele aracınızın bakımlarını ve muayenesini eksiksiz ve zamanında yaptırdıysanız, sizinle anlaştık demektir.

Soru 5:  Aracıma verdiğiniz fiyatı beğenmezsem ne olur?
Cevap:  Araç sizin, verilen fiyatı beğenmemek en doğal hakkınız. Böyle bir durumda aracınızı emaneten satışa koyabiliriz. Aracınızda bulduğumuz masrafları ve komisyonu fiyatın üzerine koyarak satışını deneriz. Araç bedelini almak için satışını beklemeniz gerekecek; ama bu durumda da elinize geçecek tutar yükselebilir. Emanete aracı bırakmak istemeseniz bile aracınız yine de bizde kayda alıyoruz, ihtiyaç olduğunda yine sizinle temas kuruyoruz.

Soru 6:  Emanet Satış nasıl yapılır?
Cevap:  Aracınızın Emanet satışı için size bir önfiyat veriyoruz. Yayınlanacak satış fiyatını danışmanızla beraber siz belirliyorsunuz. Cüzi bir ücret karşılığında aracınıza ekspertiz yapılıp, iç-dış detaylı temizliği yapılarak satışa sunuyoruz. Böylece aracınız hiçbir risk olmadan, Otoshops’un sigorta güvencesi altında satılır. Satış işlemi sizden alınan vekalet ile gerçekleştirilir. Sonrasında size ödemesini yapıyoruz.

Soru 7:  Satıştaki araçlar ne kadar sıklıkla güncelleniyor?
Cevap:  Başka bazı sitelerde rastladığınız gibi Nuh Nebi’den kalan ve çoktan satılmış bir araç ilanını bizde görmeniz mümkün değil! Tüm araç listelerimiz güncel olarak takip ediliyor. Otoshops web sitesinde, yeni alınan bir araç işlemleri tamamlanıp sistemimize girdiğinde, direkt olarak yayına başlar. Araca bir müşteri çıktığında ve bu müşteriye satış işlemi bittiğinde ise otomatik olarak web sayfasından kaldırıyoruz.

Soru 8:  İlgilendiğim araçla ilgili daha geniş bilgiyi nasıl alabilirim?
Cevap:  Size bir tık kadar yakınız! Santral çilesine, “2’ye bas, satış için 3’ü seç” derdine son veriyoruz. Aracın detay sayfasında, ilgili Satış Temsilcilerimize direkt olarak e-posta gönderebilir, telefon ile iletişime geçebilirsiniz. İlgilendiğiniz araçla ilgili daha detaylı sorular yöneltebilirsiniz.

Soru 9:  Araçlar garantili mi satılıyor?
Cevap:  Evet, araçlar garantili satılıyor. 2.elde kuralları yazan Otoshops markasıyla satılan araçlar için başkası zaten mümkün değil. Aslında sıfır aldığınız bir araçla, 2.elde alınan bir aracın ne farkı var diye düşünürseniz varacağınız yer çok farklı değil. Sıfır aldığınız bir araca plaka takıp yola çıktığınızda, o araç artık 2. el bir araç olur. Otoshops’ta üretici garantisi dolmuş bir araca, sıfırda aldığınız garantiye yakın bir garantiyi, 12 aylığına alıyorsunuz. Araç 8 yaşı veya 160.000 km.’yi doldurduysa garanti belgesi veremiyoruz; ancak kurumsal güvencemiz devam ediyor, yaptığımız ekspertizin arkasındayız.

Soru 10:  Garanti Hizmeti 12 Ay ile mi sınırlı?
Cevap:  Hayır, Otoshops Garanti 12 Ay ile sınırlı değil, 24 aya kadar aracınıza Otoshops Garanti alabiliyorsunuz. Ister aracı almadan istrseniz teslim aşamasında garanti sürenizi uzatma imkanınız var. Satış Temsilcimiz bu konuda size gerekli detay bilgiyi verecektir.

Soru 11:  Aracımı satarken Otoshops Garantiyi devredebilir miyim?
Cevap:  Evet. Garanti Belgesi araç sahibine, ama garanti araca veriliyor, bizim için garanti süresince sahibinin kim olduğu değil Otoshops’tan satılmış olması önemlidir. Bu da aracınızını satmak istediğinizde sizin için avantaj sağlar. Otoshops Yetkili Satıcısı’ndan detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Soru 12:  Tramer kayıtlarına güvenmeli miyim?
Cevap:  Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) tarafından kısa mesaj servisiyle paylaşılan Tramer kayıtları, araçların sigorta tarafından ödenmiş olan geçmiş hasarlarını ve masraflarını bildirmektedir. Bu kayıtlar bir aracın geçmiş hasarı ile ilgili fikir vermesine rağmen, birçok sebepten ötürü size verilen Otoshops Ekspertiz Raporundan farklılıklar arzedebilir. Öncelikle sorgulanan plaka başka bir araca ait olabilir. Kafa karışıklığı yaşamamak için şasi ile sorgulama yaparak daha kesin bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl önemli husus, Tramer kayıtlarında, aracın kazası dışında da cam kırılması, jant hasarı gibi farklı sigorta ödemelerinin ve mekanik parça değişimlerinin yer almasıdır. Bu değişimlerin hiçbiri aracınızın değerini etkilemez. Keza hiçbir ekspertizde size kaporta-boya dışındaki parça değişimlerinin tam olarak verilmesi mümkün değildir. Ayrıca belirtelim ki Tramer kayıtlarının doğruluğu, ancak Yetkili Servis kayıtları ile yapılabilir, başka sebeplerden kaynaklı hatalı kayıtlara da rastlanabilmektedir. Her durumda Otoshops olarak size vermiş olduğumuz ekspertiz raporu, markamızın güvencesi altındadır.

Soru 13:  Sattığınız araçlar orijinal mi, temiz olduğuna nasıl güvenebiliriz?
Cevap:  Temizden bizim anladığımız aracın ekspertizinin emin ellerde yapılması, masrafsız olması ve ağır bir hasarı olmamasıdır. Şunu vurgulamak isteriz ki, bu konuda ülkemizde yerleşik düşünce tarzı tümden yanlıştır. Sattığımız araçlar 2. el olduğu için bu araçların bazılarında değişen boyanan parçalar olabilir. Bazıları ise orijinaldir. Otoshops olarak biz, araca yaptığımız ekspertizin arkasındayız. Sadece kaportasını değil, mekanik ve elektronik aksamında ne varsa size beyan ediyoruz. Araç yaşlandıkça kaza, yıpranma, boya akması ve paslanma gibi sebeplerle boya görme ihtimali artar. Çoğu aracın 10-12 yıl paslanmazlık garantisi vardır. Eğer alacağınız araç bu sınırlara gelmişse, Yetkili Servis kalitesinde boya veya değişim işlemi görmüş araçları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Tamamen orijinal olmasına rağmen eski bir model araç alırsanız arıza riskiniz ve masrafınız artacaktır. Daha yeni araçlarda orijinal olma ihtimali daha yüksektir. Ancak yeni araçlardaki teknoloji sayesinde artık neredeyse her şey elektronik beyinler ve sensörlerle yönetiliyor. Yakın zamanda sürücüsüz ve elektrikle çalışan araçlar günlük hayatımıza girecek. Bu açıdan bakıldığında, bilgisayar firmalarının otomotiv işine girdiği yeni milenyumda hala araç boyalı mı, değişeni var mı diye sormak acaba doğru bir tercih mi? Mesela araç boyanınca performansı düşer mi? Yoksa bunun yerine aracın mekaniği ne durumda, bunun şanzımanı sorun çıkarır mı, motoru yolda bırakır mı sorularına mı cevap aranmalı. Otoshops olarak en büyük önemi sizin memnuniyetinize veriyoruz. Aracın güvenliği, bakımı, garantisi bizim için 1. sırada. Ama hangi soruyu tercih ederseniz edin, Otoshops’ta mutlaka bir cevabı vardır.

Soru 14:  Peki araçlar boyalıysa değeri düşmüyor mu?
Cevap:  Araç sahipleri belki kendileri önem vermese de “acaba satarken başım ağrır mı?” diye düşünerek haklı olarak bu soruyu soruyorlar. Biz Otoshops olarak aracınızı alırken, ağır kazalılar hariç, orasında boya var burası değişmiş gibi küçük şeylerden değer düşmüyoruz. Hele bunlar Yetkili Servis’te yapılmışsa hiç sorun değil. Ancak esas önemli husus şudur. Bizden aldığınız bir aracı yine bize getirip satabileceğiniz gibi, Otoshops’tan aldığınız araç garantili, tüm kontrolleri yapılmış olduğundan kendiniz de değerlendirebilirsiniz. Sizden araç alacak kişilerin, kayıtlardaki önemsiz kazaları size büyük bir sorunmuş gibi gösterip aracınızın değerini düşürmek istemesine kanmayın. Bunu yapanlar o aracı alınca emin olun yine piyasa fiyatından satacaktır! Biz size doğruyu söylüyoruz ve sözümüzün arkasında duruyoruz.

Soru 15:  Otoshops’tan araç alımı nasıl bir süreçtir?
Cevap:  Otoshops’ta sizin için en uygun aracı seçerek işe başlıyoruz. Otoshops’a gelmeniz durumunda Resepsiyon’da kaydınız alındıktan sonra sizi Satış Temsilcimize yönlendiriyoruz. Satış Temsilcimizin görevi, sizin ihtiyacınıza uygun araçları bulmak, satıştaki araçları göstermek ve her tür sorunuza cevap vermektir. Showroomdaki araçlarımız, yanlarındaki “kimlik kartları” ile her an için sizin beğeninize hazır bekliyor. Beğendiğiniz araçla test sürüşüne çıkarak yol performansını görebilirsiniz. Kredi masamızda ALJ Finans tarafından geliştirilen kredi olanakları sizinle paylaşılır, hatta aynı anda web sayfamızdan kredi için ön onay alabilirsiniz. Satış Temsilcimiz, size özel kasko ve trafik sigortası tekliflerini alarak, en avantajlı poliçeyi sizin için hazırlatır. Sipariş Formunu imzalayıp kaporayı ve vekaleti verdiğinizde, artık araç sizin sayılır. Kredinizin onayı, noter satış işlemi, ödemeler ve diğer tüm işlemler Satış Ekibimiz tarafından takip edilir.

Soru 16:  Başka hangi hizmetleri alabiliyorum?
Cevap:  Aracınıza cam filmi, navigasyon, boya koruma, multimedya ekranı, oto koltuğu ve park sensörü gibi birçok aksesuarı Otoshops’tan alabilirsiniz. Sadece o da değil, isterseniz kış lastiği ve akü gibi ihtiyaçlarınızı da karşılıyoruz. Satış Temsilcimiz geldiğinizde size çok daha detaylı bilgileri verecektir. Trafik sigortasının yanında en uygun kaskoyu yine Otoshops’tan alabilirsiniz. Araca verdiğimiz 12 aylık garantiyi de dilerseniz 24 aya kadar uzatabiliyoruz.

Soru 17:  Aracımı hemen teslim alabiliyor muyum?
Cevap:  Aslında resmi işlemler biter bitmez aracı teslim almanız mümkün. Ancak son kontrol ve temizlik işlemleri bitince aracı teslim etmeyi tercih ediyoruz. Araçla beraber bir dosya alacaksınız. Bu dosyada hem tüm gerekli belgeler yer alacak, hem de sizin için hazırladığımız küçük hediyeler. Otoshops’tan araç almanın ayrıcalığını size her yerde hissettirmek bizim görevimiz. İyi günlerde kullanın, hayırlı olsun!

Soru 18:  Araçlar Yedek Anahtarla mı teslim ediliyor?
Cevap:  Otoshops olarak sizin güvenliğinize ve konforunuza önem veriyoruz. Araçları yedek anahtarları ile teslim etmeye özen gösteriyoruz. Ancak teslimde bu her zaman mümkün olmayabilir. Yedek anahtarsız olarak teslim aldığımız araçlarda bu anahtarın kayıp olduğu tarafımızdan Yetkili Servis’e bildirilmiş olduğu için, siz yeni bir yedek anahtar yaptırana kadar aracınızın herhangi bir çalınma riski bulunmuyor. Öte yandan bir aracın yedek anahtarının nasıl değiştirileceği belli prosedürlere bağlı olarak marka Yetkili Servisleri tarafından takip ediliyor. Eğer satış aşamasında aracınızın yedek anahtarının olmadığı ve yaptırılacağı bilgisini almışsanız, ruhsat sahibi olarak işlemleri güvenlik açısından sizin takip etmeniz gerekiyor. Bu anahtar fiyata dahil edilmişse, işlemleri siz bile takip etseniz, anahtar faturası Otoshops tarafından ödeniyor.

Hızlı Teklif Al
Karşılaştırma Listem
Favorilerim Listem
Otomobil Haberleri
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle